Skvelá reklama pre Slovensko! TOP 11 miest na Slovensku podľa CNN

1819 Videní

Slovensko opäť bodovalo vo svete a zaujalo redaktorov amerického spravodajského portálu CNN. Tí v ich reportáži 11 najlepších miest, ktoré treba navštíviť na Slovensku, ponúkajú čitateľom a cestovateľom to najlepšie a najkrajšie čo Slovensko ponúka.

Opisujú Slovensko ako krajinu pôvabných miest a majestátnych hradov. Slovensko je jednou z najzaujímavejších krajín Európy, aj keď stále veľa ľudí ma problém ho nájsť na mape. 

Slovensko neponúka len bohatú architektúru, ale aj skvostnú prírodu a hory, ktoré sú rivalom Álp, ale za to oveľa viac cenovo dostupnejšie ako Rakúsko, s ktorým susedí na západnej strane.

 

BRATISLAVA


Mladšia sestra Viedne a Prahy. Mesto sa veľmi zmenilo odkedy sa stalo hlavným mestom Slovenska pred 25 rokmi a bezpochyby je jedným z najzaujímavejších hraničných miest v Európe.
Či už sú to prechádzky úzkymi uličkami Starého mesta lemované historickými budovami alebo sa vyberiete na grandiózny Bratislavský hrad, Bratislava vás nesklame.

Nájdete tu mnoho zaujímavých múzeí, mnoho očarujúcich palácov a kostolov, či Michalskú bránu, ktorá je najzachovalejšou časťou bratislavských hradieb.

Polhodinku jazdy autom alebo autobusom od centra sa nachádzajú ruiny Devínskeho hradu. Je to jeden z najstarších hradov na Slovensku s historicky veľmi významnou polohou na sútoku riek Dunaj a Morava. Hrad vám ponúkne jedinečné výhľady na okolitú krajinu a múzeum ponúkne pohľad na jeho turbulentnú históriu.

TIP: Najlepší výhľad na mesto je z mostu SNP alebo známeho ako UFO vďaka svojmu dizajnu.

 

KOŠICE


Zatiaľ čo Bratislava má výsadu hlavného mesta, život v druhom najväčšom meste Košice je oveľa pomalší a pokojnejší.
Mesto ako z obrázku. Jeho krásami sú úchvatná Katedrála Sv. Alžbety, zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO, štýlové kaviarne na Hlavnej ulici a grandiózne Štátne divadlo postavené v novobarokovom štýle.

Košice sú mestom s najväčšou koncentráciou historických pamiatok na Slovensku.

TIP: Ak ste kávičkári, tak určite musíte navštíviť Kaviareň Slávia. Idylické miesto na doplnenie kofeínu v priamom centre hneď vedľa Štátneho Divadla. Reštaurácia Med Malina ponúka tradičné slovenské jedlá ako sú pirohy, či bryndzové halušky.

 

VYSOKÉ TATRY


Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu Álp, tak Tatry sú tým správnym miestom.

Každý cestovateľ si tu nájde to svoje. Zasnežené vrcholy, nádherné lyžiarske zjazdovky a zimné strediská, kilometre a kilometre horkých trás, rozmanitá príroda a mnoho druhov rastlín, vtákov a divo-žijúcich zvierat. A spomenuli sme tie dych berúce výhľady?

Hory sa rozprestierajú na 785 kilometroch štvorcových. Z toho 610 kilometrov štvorcových je na Slovensko a zvyšné sú na Poľskej strane.

TIP: Adventoura Slovakia ponúka mnoho túr po Tatrách ako aj adrenalínových zážitkov ako sú paragliding, rafting či psie záprahy.

 

BOJNICE


Sú jedným z najstarších miest na Slovensku a sú najznámejšie vďaka ich rozprávkovému zámku.

Boli obľúbeným miestom filmárov. Mix romantickej, gotickej a renesančnej architektúry, čarovných vežičiek a labutieho jazierka ich predurčovalo k hlavnému dejisku v rozprávkach a filmoch.

Fascinujúcim interiérom a exteriérom každoročne zámok priláka množstvo turistov. Opulentná Zlatá sála a múzeum, ktoré ukazuje celú históriu zámku od jeho vzniku v 12 storočí je veľkým lákadlom turistov. Na svoje si tu prídu aj fotografi a Instagrameri, ktorí majú nekonečné množstvo príležitosti na krásne fotografie.
Nemôžeme zabudnúť ani na ZOO, ktorá je najstaršia a najnavštevovanejšia ZOO na Slovensku a nachádza sa hneď vedľa zámku.

TIP: 45 minút cesty od Bojníc sú Čičmany. Najkúzelnejšia a najočarujúcejšia dedinka na Slovensku. Známa svojimi tradičnými drevenými domčekmi, zdobenými bielymi maľbami so slovenskými folklórnymi vzormi.

 

LEVOČA


Bola zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2009. Nájdete tu historické opevnenie, scénické uličky a množstvo architektonických skvostov.
Je to aj mesto rekordov vďaka úchvatnému drevenému oltáru od Majstra Pavla, ktorý sa nachádza v Bazilike svätého Jána.  Je to najväčší drevený oltár na svete.
Bazilika je jedným z troch hlavných monumentov, ktoré sú na námestí. Ďalšími sú Stará radnica postavená v 15. a 17. storočí a Evanjelický kostol z roku 1837.

Miestnu kuchyňu si vychutnáte v reštaurácii Kupecká Bašta, ktorá sa nachádza v jednej z bášt starovekého opevnenia.

TIP: V blízkosti mesta sa nachádza Národný park Slovenský Raj. Ponúka výnimočné turistické chodníky s jedinečnými vodopádmi a prostredím v okolí Suchej Belej alebo môžete navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

 

SPIŠSKÝ HRAD


Hrad na vrchu kopca výhľadom na rozprávkovokrásne slovenské údolia určite stojí za trip.

Postavený v 12. storočí a opustený v 18. storočí je ukážkou turbulentných čias, ktoré tento najväčší hrad, čo sa rozlohy týka, zažil.

V roku 1780 bol zničený po veľkom požiari. Aj keď nikdy nebol zrekonštruovaný, jeho ruiny sú prístupné turistom a zapísané do UNESCO. Z hradu si môžete vychutnať výhľad na okolitú krajinu alebo navštíviť múzeum a dozvedieť sa viac o jeho histórii.

TIP: Na okraji dediny Spišské podhradie sa nachádza Spišská kapitula, ktorá je taktiež zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO

 

BARDEJOV


Na severovýchode Slovenska sa nachádza malé mesto, ktoré je vďaka svojmu stredovekému centru zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mestečko je veľmi ľahko rozpoznateľné vďaka svojim malebným meštianskym domom, ktoré robia toto mesto jedným z najfotografovanejších miest Slovenska. Návštevníci si môžu prezrieť unikátne gotické oltáre v Bazilike sv. Egídia alebo si vychutnať výhľad na mesto z jej veže.
Šarišské múzeum vlastní jednu z najcennejších zbierok historických artefaktov v krajine.

TIP: Na okraji Bardejova sa nachádzajú Bardejovské kúpele, známe svojimi liečivými prameňmi, kúpeľnými rezortmi a otvoreným múzeom ľudovej architektúry.

 

TRENČÍN


Trenčín je ďalším mestom so skvelou hradnou panorámou. Tak isto je najsevernejším mestom Rímskeho impéria v strednej Európe. O tom svedčí aj rok 179 CE vyrytý do skaly pod hradom.
Môžete sa prechádzať hradnými uličkami alebo si vychutnať príjemné prostredie kaviarní a reštaurácií na námestí pod hradom či kochať sa architektúrou hotela Elizabeth a nasávať pokojnú atmosféru typického slovenského mesta.

Neďaleko sú kúpele Trenčianske Teplice s liečivými a minerálnymi prameňmi.

TIP: Najlepší coffee shop v meste sa volá Coffee Sheep. Nachádza sa v jednej z bočných uličiek Starého mesta. Priateľská atmosféra, vynikajúca káva a panoramatická terasa s výhľadom na hrad sú perfektným miestom na zastavenie.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA


Ukryté v lesoch Štiavnických vrchov leží jedno z najkrajších miest Slovenska, chránené UNESCO-m Banská Štiavnica. Kedysi najväčšie banské mesto Habsburskej ríše a tretie najväčšie mesto Maďarského kráľovstva.
Môžete tu objavovať bohatú banskú históriu mesta v Banskom múzeu, ktoré schádza do historickej šachty, staré meštianske domy, gotický kostol sv. Kataríny z 15. storočia alebo starý zámok z 13. storočia. Jednou z naj zaujímavosti mesta sú tzv. Tajchy. Umelo vybudované vodné nádrže, ktoré slúžili ako výrobňa elektrickej energie pre bane.

TIP: Najlepší výhľad na mesto a jeho okolie je z barokovej Kalvárie postavenej v 18 storočí.

 

NÁRODNÝ PARK NÍZKE TATRY 


Národný Park Nízke Tatry je jedným z najväčších pokladov Slovenska. Rozprestierajúci sa na viac ako 1000 kilometrov štvorcových je najväčším parkom krajiny.

Nízke Tatry ponúkajú nekonečné množstvo príležitostí pre vonkajšie športy. Chopok je známy ako freeride destinácia strednej Európy. Ak si to vyšľapete na Ďumbier, tak budete odmenený neopakovateľným výhľadom na prakticky 1/3 krajiny a na Vysoké Tatry.

Cestou v čase sa prenesiete ak zavítate do dedinky Vlkolínec, ktorá je zapísaná v UNESCO a ponúka tradičnú ľudovú architektúru. Zachované drevené domy a neporušená príroda sú perfektným miestom pre únik z mesta.

TIP: Demänovská Jaskyňa je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku.  Je to magické miesto s kryštálovo čistými jazerami a nádhernými stalaktitmi.

 

KEŽMAROK


Len na skok od Vysokých Tatier sa nachádza toto malé menej známe historické mesto. Kedysi veľmi známe obchodné mesto.

Rozmanitosť atrakcií tohto mesta ja celkom zaujímavá. Drevený protestantský kostol zapísaný do UNESCO, renesančný zámok,  niekoľko prekrásnych kostolov a elegantné námestie so znamenitou radnicou.

TIP: neďaleko Kežmarku sa nachádza Ľubovniansky hrad, ktorý poukazuje na slávnu stredovekú históriu tohto regiónu.

 

 

Zdroj: CNN
FOTO: Slovakia tourist board


Mohlo by vás tiež zaujímať


Koniec staničným bufetom. Staničný pivovar je miesto, kde chcete začať alebo ukončiť každú cestu vlakom!

Tento podnik sa nachádza na 2. poschodí na železničnej stanici v Košiciach. Úprimne Vám poviem, dozvedela som sa o ňom náhodou na zľavovom portáli, kde som našla kupóny na špeciálnu ponuku za…


Čajka v oblakoch

Bojnice nie sú len nádherný zámok, či najstaršia ZOO na Slovensku, ktorá nesie prívlastok národná, ale najnovšie im pribudla aj vyhliadková veža Čajka v oblakoch. Cestu k výhľadu na celé Bojnice,…


Na Bachledke, vysoko v korunách stromov

29. septembra oslávila svoje prvé narodeniny nová atrakcia v Bachledovej doline a my sme sa išli na ňu pozrieť z blízka. Chodník v korunách stromov vyrástol v srdci nádherných lesov Pieninského…


Najlepšie svetové mesto pre život

Je krásne, čisté, efektívne, má kopec skvelého jedla, históriu, kultúru a počasie je vynikajúce počas celého roka. Ak rozmýšľate o presťahovaní sa do iného mesta, Viedeň musí byť na úplnom vrchole…


CHUTNÉ, SVIEŽE, IDEÁLNE NA LETO

Horúce letné dni nie a nie skončiť. Ochladenie je v nedohľadne a preto vám prinášame Top 15 letných drinkov tohto leta. Vynikajúco chutia a je to to pravé, čo sa k týmto horúcim dňom hodí. Drinky,…


Okúzľujúce pobrežné mestá Ameriky

Dnes vás zoberieme do Ameriky a ukážeme vám okúzľujúce malé mestá na pobreží Spojených štátov amerických. Charizma a jedinečnosť sú hlavnými vlastnosťami, ktoré tieto mestečká majú spoločné. …


WOW pláže sveta!

Leto je v plnom prúde. Ak si ešte nestihol dovolenku, tak určite si pozri tento zoznam WOW pláží sveta. Španielsko, Keňa, Thajsko, Dominikánska Republika, Izrael, Indonézia a dokonca aj Veľká…


Bardejov - Mesto na Topli

BARDEJOV         Jedno z najkrajších miest Slovenska. Jeho historické centrum mesta spolu s niekoľkými miestnymi stavbami boli v roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného…


Drevené chrámy - Humenné a okolie

Habura – Hradec Králové Chrám sv. Mikuláša Cerkvu vybudovali obyvatelia malej obce Habura pri Medzilaborciach na samom začiatku 16. storočia. Po tom, ako si v roku 1740 postavili nový murovaný…


LETO V MESTÁCH - POPRAD

Leto je v plnom prúde a mestá sa plnia turistami . Každé mesto ponúka niečo výnimočné a pestré pre obyvateľov a návštevníkov.Dnes vám priblížime letný program mesta Poprad. Leto v Poprade ponúka…